VW Transporter T6 Multivan 2,0TDI 4Motion 2015r.
foto.Marek Krakowiak
Model nowej generacji można rozpoznać przede wszystkim po zmienionej przedniej partii nadwozia, upodobnionej do innych nowych modeli Volkswagena. Nowy T6 ma też nowe wnętrze, gdzie tradycyjnie znajdziemy wiele półek i schowków. Ich liczba zależy od modelu i liczby foteli we wnętrzu auta. Przewidziano dwa rodzaje tablicy rozdzielczej – z otwartymi lub z zamykanymi schowkami oraz z dwoma rodzajami środkowej konsoli.
Silniki
W ofercie znajduje się łącznie sześć silników – cztery nowe TDI i dwa TSI. Zależnie od mocy współpracują z 5- lub z 6-biegowymi przekładniami mechanicznymi albo z 7-biegową DSG. Ponadto, wiele wersji Modelu T – niezależnie od rodzaju skrzyni biegów – można wyposażyć w napęd na cztery koła 4MOTION.
Na rynkach, na których obowiązuje norma Euro 6, Transporter będzie oferowany z zupełnie nowymi silnikami TDI. Montowany poprzecznie do osi pojazdu silnik TDI (1968 cm3) jest dostępny w wersjach o mocy 84 KM, 102 KM, 150 KM oraz 204 KM. Czterocylindrowa, benzynowa jednostka napędowa także ma pojemność 2,0 l i osiąga moc 150 KM bądź 204 KM. Maksymalny moment obrotowy jest dostępny od 1500 obr./min. i ma wartość 280 lub 350 Nm. Tak jak silniki TDI, również TSI są wyposażane w system start-stop.
Komfort i bezpieczeństwo
W nowym Volkswagenie T6 znajdzie się wiele systemów bezpieczeństwa i wspomagających kierowcę. Opcjonalny w Transporterze i seryjny w Multivanie Business jest system Front Assist kontrolujący sytuację przed samochodem, który ostrzega kierowcę o zagrożeniu i przyhamowuje auto.
Dostępny jest także system ACC, będący aktywnym tempomatem z kontrolą odległości od poprzedzającego samochodu. Natomiast w mieście przydatna będzie funkcja City wspomnianych wcześniej systemów. Jest to układ awaryjnego hamowania, który działa przy niedużych prędkościach i pozwala uniknąć lub zmniejszyć skutki najechania na inny samochód.
Nadwozie
Powierzchnia ładunkowa Transportera furgona w wersji podstawowej wynosi 4,3 m2, a jego pojemność sięga 5,8 m3. W odmianie z dachem wyższym o 27,6 cm zwiększa się ona do 6,7 m3. Furgona można też zamówić z rozstawem osi zwiększonym o 40 cm – auto ma wtedy długość 5,29 m, a powierzchnia przedziału ładunkowego wynosi 5,0 m2. W wersji z dachem na standardowej wysokości daje to pojemność ładunkową 6,7 m3, a w furgonie z dachem podwyższonym – 7,8 m3. Istnieje także wersja auta z dachem podniesionym jeszcze wyżej – taki Transporter jest dostępny wyłącznie z większym rozstawem osi i ma przedział ładunkowy o pojemności 9,3 m3.