top of page

Choroby psychosomatyczne u dziecka

Ciało i psychika są ze sobą połączone. Gdy ciało działa bez zarzutu, na nic nie chorujemy, mamy dobry nastrój i energię do działania. Kiedy natomiast jesteśmy chorzy, to mamy obniżony nastój, jesteśmy rozdrażnieni, zmęczeni.

Zależność między psychiką i samopoczuciem fizycznym działa również w drugą stronę. Emocjonalne napięcie, lęki, niepokój czy złość wpływają na nasze zdrowie. Ciało sygnalizuje wtedy, że coś jest nie tak, że stres jest zbyt silny, że doświadczamy jakichś trudnych emocji z którymi sobie nie radzimy, albo których nie wyrażamy. Działanie stresu może prowadzić do zaburzeń zdrowia i rozwoju różnych chorób. Choroby psychosomatyczne to właśnie takie, których powstawanie wiążemy z czynnikami psychicznymi.

Codzienne kłopoty, kłótnie, przeciążenie obowiązkami, stresujące sytuacje w szkole – wszystkie tego typu czynniki jeśli działają długo i powodują poczucie niepokoju mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Bóle głowy, brzucha, gardła lub kręgosłupa, kłopoty ze snem czy brak apetytu mogą być odzwierciedleniem przeżywanego napięcia. Do chorób psychosomatycznych zaliczamy również choroby układu pokarmowego m.in. choroba wrzodowa, zespół drażliwego jelita, biegunka psychogenna,wzdęcia, choroby układu krążenia, choroby układu moczowo- płciowego np. częste oddawanie moczu, kłopoty z oddychaniem. W przypdaku chorób psychosomatycznych lekarze nie są w stanie ustalić żadnej fizycznej przyczyny zgłaszanych dolegliwości. Warto wtedy przyjrzeć się bliżej sytuacji, odpowiedzieć sobie na pytania co nas niepokoi i stresuje, czy mamy wsparcie najbliższych, czy mówimy otwarcie o tym co jest dla nas trudne.

Gdy dziecko skarży się na różnego rodzaju bóle i zdarza się to zazwyczaj rano, przed wyjściem do przedszkola, zastanówmy się i porozmawiajmy z nim czy jest coś czego się obawia w związku z przedszkolem. Poświęćmy czas i uwagę na rozmowę o uczuciach, problemach, znajdźmy wspólnie sposoby na relaks, na poprawienie nastroju. Spędźmy trochę czasu razem i nauczmy dzieci mówić otwarcie i bez lęku o wszystkich trudnościach i obawach, nie oceniajmy, a dawajmy wsparcie i zrozumienie. Wyrażenie tłumionych uczuć i odreagowanie mogą sprawić, że kłopotliwe dolegliwości znikną.

Tekst : Julia Adaszewska egaga.pl


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Nie ma jeszcze tagów.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page